Bize Ulaşın!

Formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tinnitus Kulak Çınlaması


Tinnutus kulak çınlaması banner

Dışarıdan gelen bir ses olmadan ses duyulmasına Tinnitus halk arasında kulak çınlaması denilmektedir. Algılanan çınlama sesi; zil sesi, uğultu, rüzgâr sesi, cır cır böceği veya bir makinenin çalışma sesi gibi değişik tonlarda ve özelliklerde tarif edilmektedir. Özelliğine bakılmaksızın bu tarz durumlarda ortaya çıkan her türlü ses “çınlama” ya da “tinnitus” olarak adlandırılmaktadır.


Önemli Not :
Tinnitus bir hastalık değil semptomdur.


Tinnitus Kulak Çınlaması Tedavisi
Tinnitus "kulak çınlaması" tedavisi için öncelikle tinnitus'e sebep olan faktörlerin ortaya çıkarılması gerekmektedir. Bu etkenler en az seviyeye indirilmesi sağlanarak tedavi süreci başlar ve rehabilatasyon süreci ile devam etmektedir. Bu süreç uzmanlar tarafından sürekli takip altında tutulması gerekmektedir.


Tinnitus tedavisi için Emel İşitme Merkezinden Ücretsiz olarak randevu alabilir ve ücretsiz test yaptırabilirsiniz.


Kulak çınlamasının basit yada önemli birçok sebebi olabilir. Kulak kanalında salgı birikimi gibi basit bir sebep olabileceği gibi önemli bir rahatsızlığında ilk göstergesi olabilir. Bu yüzden mutlaka uzman muaynenesi yapılması altında yatan sebeplerin tespit edilmesi gerekmektedir.Tinnitus altında yatan bazı genel sorunlar :
Yaş
Aileden gelen işitme kaybı gibi genetik faktörler
Kullanılan ilaçlar
Kaza sonucu oluşmuş kafa travması
Yüksek sese maruz kalma
Çalışma ortamı
Bu nedenle tüm kulak çınlamalarının önemsenmesi ve temel muayene ve değerlendirmelerin yapılması gereklidir. Kliniğimizde Tinnitus tespit edip bununla ilgili doğru yönlendirme ve rehabilitasyon sürecinde yanınızdayız.