Tinnitus Kulak Çınlaması

Dışarıdan gelen bir ses olmadan ses duyulmasına Tinnitus halk arasında kulak çınlaması denilmektedir. Algılanan çınlama sesi; zil sesi, uğultu, rüzgâr sesi, cır cır böceği veya bir makinenin çalışma sesi gibi değişik tonlarda ve özelliklerde tarif edilmektedir. Özelliğine bakılmaksızın bu tarz durumlarda ortaya çıkan her türlü ses “çınlama” ya da “tinnitus” olarak adlandırılmaktadır.

ÖNEMLİ NOT :
Tinnitus bir hastalık değil semptomdur.

TİNNİTUS KULAK ÇINLAMASI TEDAVİSİ
Tinnitus “kulak çınlaması” tedavisi için öncelikle tinnitus’e sebep olan faktörlerin ortaya çıkarılması gerekmektedir. Bu etkenler en az seviyeye indirilmesi sağlanarak tedavi süreci başlar ve rehabilatasyon süreci ile devam etmektedir. Bu süreç uzmanlar tarafından sürekli takip altında tutulması gerekmektedir.

Tinnitus tedavisi için Emel İşitme Merkezinden Ücretsiz olarak randevu alabilir ve ücretsiz test yaptırabilirsiniz.

Kulak çınlamasının basit yada önemli birçok sebebi olabilir. Kulak kanalında salgı birikimi gibi basit bir sebep olabileceği gibi önemli bir rahatsızlığında ilk göstergesi olabilir. Bu yüzden mutlaka uzman muaynenesi yapılması altında yatan sebeplerin tespit edilmesi gerekmektedir.

TİNNİTUS ALTINDA YATAN BAZI GENEL SORUNLAR :
 Yaş
 Aileden gelen işitme kaybı gibi genetik faktörler
 Kullanılan ilaçlar
 Kaza sonucu oluşmuş kafa travması
 Yüksek sese maruz kalma
 Çalışma ortamı
Bu nedenle tüm kulak çınlamalarının önemsenmesi ve temel muayene ve değerlendirmelerin yapılması gereklidir. Kliniğimizde Tinnitus tespit edip bununla ilgili doğru yönlendirme ve rehabilitasyon sürecinde yanınızdayız.

Emel İşitme Merkezi 1994 yılından günümüze hizmet veren Ody. Emel Çetin yönetiminde kurulan, tam teşekküllü işitme testleri ve test sonuçlarına dayalı uygun işitme cihazlarını sunan, işitme cihaz takıldıktan sonra sürecin takibi ve işitmedeki gelişmeleri sürekli olarak takip etmek sureti ile hizmet sunmaktadır.

İletişim

Scroll to Top
×